Kifizetési jogcímek
Előző témakör  Következő témakör 

A különböző kifizetési jogcímek jellemzőinek beállítására, módosítására illetve új jogcímek felvitelére szolgál a Karbantartás menü Kifizetési jogcímek című menüpontja. Ezt elindítva a következő ablak jelenik meg:



A jogcím paraméterek vezérlik a bérszámfejtést, a bérfeladást, a kilépő adatlap és az év végi jövedelemigazolás adatösszesítését, ezért az érvényes törvényi, jogszabályi rendelkezéseket aktuálisan tartalmazniuk kell, beállításuk minden esetben a rendszer kezelőjének feladata! Többcéges alkalmazás jogcímkarbantartását segíti a kép alján lévő [!] gomb: az üres adatkönyvtárból kiindulva ez teszi lehetővé a céges adatkönyvtárakban az aktuálissal azonos nevű jogcímek jellemzőinek szinkronizálását.

A bal oldali keretben láthatók a már létező jogcímek, a jobb oldalon pedig annak a jogcímnek a jellemzői, amelynek megnevezése a bal oldali keretben pirossal kiemelve éppen ki van választva. A kurzormozgató le-fel nyilakkal lehet más jogcímet a bal oldali keretben kiválasztani, ekkor a jobb oldalon levő jellemzők a kiválasztott jogcímnek megfelelően frissítésre kerülnek. A bal oldali táblázatban azok a jogcímek láthatók vastagított betűtípussal, amelyekhez kapcsolódóan történt kifizetés rögzítés vagy számfejtés a tárgyévben.


Az adatkezelő funkciógombok működése/hatása a Főállásúak törzsadatai témakörben leírtak szerinti, a Másolás egyedi működésű, mellyel az aktuálisan kiválasztott jogcím új kódra másolását és szerkesztését lehet kérni:



Ennek jóváhagyásával másolás történik, majd a másolt adatok szerkesztését ajánlja a program:


Az egyes jellemzők értelmezése:


  1. No: a jogcím kódja, ami a rendszerben a jogcím egyedi azonosítója. A különböző törzs- és forgalmi táblákba ez az azonosító kerül be, azonban ezeket nem szükséges megjegyezni, mert adatkezeléskor mindig a jogcím megnevezése játszik szerepet. Új jogcím felvételekor automatikusan képződik: az utolsó kód után 1-gyel nagyobb értéket kap az új jogcím. Az 1-es jogcím különleges szerepű, nem módosítható (ismeretlen v. nincs), ennek kiszűrésével jelennek meg belépéskor a jogímek.
  2. Megnevezés: egyedi nevet kell a jogcímnek adni, kis- nagybetűk és számok is lehetnek benne. Valamely meglevőtől már egy betű eltéréssel is lehet új jogcím megnevezést adni.
  3. Bérjellegű jogcím?: logikai jellemző, mely vezérli a 'Bruttó  bér'-be történő összesítést a bérkartonon és a főkönyvi összesítőben. A havi adóelőleg-számításnál az adójóváírás vezérlésére is szolgált, amíg az törvényesen létezett. Jobb egérgombbal be lehet állítani Statisztikán kívüli értéket is, ha a jogcím szerinti kifizetést nem kell figyelembe venni a Havi, negyedéves és éves jelentés kigyűjtésében.
  4. Időarányos?: logikai jellemző, mely vezérli a tört hónapra történő számfejtést. Ha 'Igen'-re van állítva,  tört hónapot teljesítő alkalmazottnál a ledolgozott munkanapok és a havi összes munkanapok (+fizetett ünnepnapok) arányában számfejti az állandó jellegű juttatásokat, pótlékokat. Az alapbér jellegű jogcímek számfejtése tört hónapra ettől a beállítástól függetlenül történik meg. Ennek a paraméternek az alapbér jellegű jogcímnél történő beállítása vezérli a havi eü. hozzájárulás számítását: ha ez a paraméter be van állítva, akkor naptári nap arányos, egyébként a kifizetéstől függően %-os mértékben kerül megállapításra.
  5. Mértéke: a munkanap arányosan számított kifizetés szorzója (általában 100%, de pl. betegszabadságnál 80%)
  6. Távolléti díjba (Beszámít/Nem számít): logikai jellemző, mely vezérli az alapbér kiegészítését a jogcím szerinti rendszeres pótlék összegével az aktuális havi távolléti díj számfejtésénél (a munkanapok + ünnepnapok számával számított egy napra eső összeg). A bérkarton összeállításánál az egy órai, napi, havi átlagkereset alapját is jelenti.
  7. Kilépési adatlap rovata: szótárjellegű adat. A kombinált listamezőbe kattintáskor megjelenő listából kell azt a kilépési adatlap rovatnevet kiválasztani azt, amelybe a kilépéskor történő adatkigyűjtést a programnak el kell végeznie. Ha az adatlap rovatai évközben változnak, és ez a rendszerben is adaptálásra kerül, az adaptálás után jogcímenként ellenőrizni kell a beállítás helyességét, szükség esetén pedig módosítani.I
  8. Igazolás, bevallás rovata: szótárjellegű adat. A kombinált listamezőbe kattintáskor megjelenő listából kell azt a havi bevallásban és az éves jövedelemigazolási lapon lévő rovatnevet kiválasztani, amely rovatba történő kigyűjtését a programnak el kell végeznie. A rovatok általában évente változhatnak, és ez a rendszerben is adaptálásra  kerül. Az adaptálás után, a havi bevallások feladása, és a jövedelemigazolások elkészítése előtt, jogcímenként ellenőrizni kell a beállítás helyességét, szükség esetén pedig módosítani.
  9. Adózás típusa: szótárjellegű adat, melyet a felkínált lehetőségek közül a jogcímnek megfelelően kell kiválasztani. Adómentes jogcím esetén ismeretlen v. nincs értéket kell beállítani, ilyenek pl. az év végi adóelszámolás utáni adóhátralék és adótöbblet visszatérítés.
  10. Járulék kötelezettségek: logikai jellemzők, melyek két oszlopba csoportosítva a kifizetés munkaadó és munkavállaló általi kötelezettségeinek beállítását tartalmazzák. A paraméterek aktuális évi mértékét vagy összegét az Adóévi paraméterek menüpont alatt lehet karbantartani.
  11. Tartozik/Követel főkönyvi számla: a jogcímhez tartozó összesítések kimutatásának helye a Bérfeladás főkönyvi feladási listáján. 


A jogcímek száma legfeljebb 99 db lehet, ennek elérése után a program nem engedi újabb jogcím rögzítését. Amennyiben mégis szükséges újabb jogcím használata, a táblázatban nem vastagított betűtípussal szereplő valamelyik nem használatos jogcímet kell felhasználni: megnevezését és a kapcsolódó adatait a szükségletnek megfelelően módosítani, beállítani.